Kanser Tarama Etkinlikleri

Tarih : 7.3.2018

Kanser; dünya genelinde önemli bir sağlık sorunudur, ülke genelinde  ağır sosyoekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kanserle etkin mücadelede oluşturulan sağlık politikaları kadar halkın farkındalığının arttırılmasına yönelik etkinlikler de büyük önem taşımaktadır.
 
Kanserden korunmak için kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Tarama programları ile kanserlerde erken evrede tanı sağlanarak  morbidite ve mortalite oranları düşürülecek ve sağlık harcamaları azaltılacaktır. Hedefimiz, taranabilir her üç kanser türünde (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun ve birinci basamakta yürütülen tarama programlarının gerçekleştirilmesidir.
 
Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı”  ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuştur. İlimizde de iki adet KETEM mevcuttur. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen kanser taramaları kapsamında, Pozantı Toplum  Sağlığı Merkezi tarafından davet edilen 40-69 yaş arası 41 kadına Akıncılar Sağlık Hayat Merkezi bünyesinde hizmet veren KETEM personeli tarafından meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taramaları yapıldı, kanser ile ilgili halk eğitimi verildi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sayın Dr. Yakup YILANCIOĞLU kanser taramalarının önemini vurguladı, taramaya katılan kadınlara çiçek takdim etti.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM