Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri

Tarih : 15.1.2018

“Rahim Ağzı Kanseri” sık görülen bir kanser türü olup, erken evrede tespit edildiği zaman tedavi edilebilmektedir. Dünya’da 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür. Meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Türkiye'de ise en sık görülen 8. kanser türüdür.
 
Rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayıp 10-15 yıl içinde ilerleyerek kansere dönüşür. Tarama testleriyle kansere dönüşmeden bu değişiklikleri saptamak mümkündür. Bu nedenle  “Rahim Ağzı Kanseri” önlenebilir bir hastalıktır.
 
Hastalığın belirtileri; adet dışı vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme, anormal vajinal akıntı ve sırt, bacak veya kasık ağrısı, halsizlik, kilo kaybıdır. Ancak genellikle has-talık iyice ilerleyinceye kadar hiçbir belirti vermez.
 
“Rahim Ağzı Kanseri” risk faktörleri arasında çok sayıda doğum yapmak, çok eşlilik, cinsel ilişkiye 20 yaşından önce başlanması, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, sigara içmek, bağışıklık sisteminin baskılanması gibi durumlar yer alır. Hastalık riskini azaltmada en etkin yol düzenli aralıklarla HPV-DNA ve PAP-smear tarama testi yaptırmaktır.
  
Tarama testi, özel bir fırça kullanarak rahim ağzı yüzeyinden nazikçe bir sürüntü almayı gerektirir. Alınan bu örnekler Ankara Ulusal HPV Laboratuvarı’nda analiz edilir. Anormallikler saptandığında kişiyle temasa geçilerek, ileri testler ve tedavi için önerilerde bulunulur. Tarama testi Ulusal Serviks Kanseri Tarama Standartları’na göre 30 yaşından sonra her 5 yılda bir yaptırılmalıdır. 65 yaş ve üzerinde son 2 testi negatif çıkan kadınlar tarama  programından çıkarılır. 
 
Bakanlığımız toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Ocak ayını "Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirlemiştir. Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ve Kanser Birimi personelleri tarafından M1 alışveriş merkezinde, 11.01.2018 tarihinde stant açılarak halkımıza ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi verilip, broşür dağıtılmıştır.
 
İlimizde birinci basamak sağlık kurumlarında (İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri, Aile  Sağlığı Merkezleri) ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.
 
Meme kanseri için 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir HPV DNA  ve smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-70 yaş grubundaki her kadın ve erkeğin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmalarını öneririz.
 
İl Sağlık Müdürlüğü olarak kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, iyileşmenin ve kaliteli yaşam sürmenin erken teşhis ile mümkün olduğunu hatırlatır, halkımızı kanser taramalarını yaptırmaya davet ederiz.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM